EURO: PORTUGAL PRVI FINALIST EURA 2016!

Portugal je prvi finalist Europskog prvenstva u Francuskoj! U polufinalu u Lyonu golovima Cristiana Ronalda i Nanija Portugalci su sa 2:0 porazili Wales.

Uoči ovog susreta Velšani su suspendiranog Aarona Ramseyja, svog najboljeg igrača na turniru, pokušali zamijeniti Leicesterovim Andyjem Kingom dok je kod Portugalaca nedostajao stup odbrane Pepe.

Na kraju prvog poluvremena igrači su zvižducima ispraćeni na odmor zbog "nule"  na  i ne baš sjajne igre. Portugal je više puta zapucao na gol, ali samo jednom u okvir, dok Bale i društvo nisu uspjeli zabrinuti Ruija Patricija.

A onda na scenu stupa Ronaldo koji je za tri minuta bacio na koljena uporne i do večeras zadivljujuće Velšane, te svojoj zemlji obezbijedio drugo finale Eura u historiji.

Najprije skok poput gimnastičara, iznad  kao ideal fizičke spreme i topovski udarac glavom , a onda šut koji je, zapravo, na kraju ispao asistencija Luisu Naniju.

Dovoljno za presudu Ostrvljanima po kratkom postupku. Bila su to dvije strijele u srca hrabrih Velšana, od kojih nisu mogli da se oporave, pa su historijsko i u svakom slučaju pohvalno učešće na prvom EP-u završili, ne nadajući se da uopće mogu ovoliko postići.

Portugalci mirno čekaju sutrašnji duel Njemačke i Francuske, mantalno čvrsti, jer su prvi put pobijedili na turniru za 90 minuta. Jer imaju Ronalda koji je pogotkom u 50. minutu izjednačio rekord Michaela Platinia i postao tek drugi igrač u historiji koji je dao devet golova na završnim turnirima EP-a.  Portugalci će se u finalu boriti za trofej koji im je na njihovom terenu prije 12 godina ispred nosa ukrala Grčka.