(VIDEO) KVALIFIKACIJE ZA SP 2018 : BIH – KIPAR 2: 0 DŽEKO 70' 80'

Nogometna reprezentacija BiH večeras U Zenici savladala je selekciju Kipra sa 2:0 u trećem kolu kvalifikacija za SP u Rusiji 2018 godine.Nakon poraza u Belgiji selektor Baždarević napravio je četiri izmjene u sastavu za utakmicu sa Kiprom .U odnosu na sastav iz Brisela iz prvih 11 ispali su Bičakčić,Jajalo,Ibišević i Zukanović a njihova mjesta zauzeli su Šunjić,Vranješ,Višća i Đurić.

Prvu priliku naša selekcija imala je u petoj minuti susreta. Sjajnu akciju napravili su Vranješ i Višća po desnoj strani ali udarac Pjanića odlazi pored gola. Nakon toga Džeko je u silovitom naletu ali golman Kipra Panyi ipak je bio brži od našeg napadača.

U 11. minuti Pjanić je ubacio iz kornera, Đurić šutira ali pravu u ruke gostujućeg golmana.

Odgovor Kiprana stiže u 14 minuti. Odlično je po desnoj strani prošao Christofi ali na njegovo ubacivanje kasni u petercu Sotiriou.

Nakon perioda igre bez pravih prilika u 22. minuti odličan udarac Edina Višće sa ruba šesnaesterca ali Panayi opet brani. Već u narednom napada izblokiran je udarac Miralema Pjanića.

U 30. minuti velika šansa za našu selekciju. Pjanić je odlično ubacio iz slobodnog udarca a udarac Đurića odlazi malo iznad prečke gola Kiprana.

Kako je vrijeme odmicalo sve više se stezao obruč oko gola gostiju. U 34 minuti Đurić je izbacio Džeku ali kapiten šutira u vanjski dio mreže.

Opet je zaprijetio Kipar u 39 minuti ali udarac Christofia u korner je skrenuo Begović.Nakon prvih 45 minuta u Zenici nije bilo golova. Naša selekcija je imala nekoliko dobrih prilika ali nismo uspjeli probiti bunker čvrstih Kiprana.

Osjeti se da momci selektora Baždarevića igraju pod pritiskom i da nedostaje pravih kombinacija. Pred nama je drugi dio i za nadati se da će naša selekcija u nastavku ipak zaigrati bolje i ostvariti pobjedu.

U nastavku susreta zaprijetili smo preko Edina Džeke ali bio je to loš udarac iz izgledne pozicije.Uzvratio je Kipar u 48 minuti ali Spahić je u posljednjem momentu loptu izbacio u korner.

Sjajna prilika u 53 minuti.Odličan prodor Višće po desnoj strani,Džeko je uspio zahvatiti loptu ali ne dovoljno da završi iza leđa Kiparskog golmana.

Veliki pritisak naše selekcije u nastavku.Opet je Pjanić pronašao u kaznenom prostoru Edina Džeku ali kapiten je ponovo neprecizan.

58.minut kolosalna šansa za Edina Džeku ali neće gol najboljeg strijelca naše selekcije.Golman Kipra Panayi opet izlazi kao pobjednik,u nastavku akcije šut Višće odlazi pored gola.

Baždarević je u 63 minuti izvršio prvu izmjenu.Iz igre je izašao Kolašinac a priliku je dobio Izet Hajrović.

Prosto je nevjerovatno kako lopta nije htjela u gol u 64 minuti.Tek što je ušao u igru Hajrović je uputio snažan udarac Panyi brani a Đjurić ne uspijeva ubaciti loptu u prazan gol.

1:0 Džeko 70'. Konačno pada Kiparska odbrana.Veliku grešku napravio je Laifis a do lopte dolazi Pjanić koji sjajno šalje loptu za Edina Džeku,kapiten je ovog puta bio siguran za 48. gol u reprezentaciji.

Samo dvije minute kasnije Džeko je sam izašao pred golmana Kipra Panayia ali umjesto udarca odlučio se za dribling koji nije bio najbolja opcija.Propala je tada odlična prilika da povećamo prednost.

U 78 minuti igru je napustio Edin Višća a umjesto njega je ušao Tino Sven Sušić.

2:0 Džeko 80' – Tino Sven Sušić je kratko dodao za Pjanića koji opet fenomenalnim centaršutem pogađa Edin Džeku koji postiže drugi gol za našu selekciju.Golman Panyai je pokušao odbraniti udarac našeg kapitena ali lopta je prešla crtu i Španski sudija Javier Estrada je pokazao na centar. Bio je to 22 gol Džeke u kvalifikacijama i sada mu još nedostaju četiri gola da prestigne velikog Shevchenka.

Posljednju izmjenu Baždarević je izvršio u 82 minuti kada je Milana Đurića zamijenio Vedad Ibišević.

Do kraja susreta nije bilo pogodaka.Junak utakmice ponovo je bio Edin Džeko koji je svojim golovima našoj selekciji osigurao tri boda.

Druga pobjeda naše reprezentacije i sada nakon tri odgrana kola imamo šest osvojenih bodova.Belgija i Grčka su sa devet bodova ispred nas nakon večerasnjih pobjeda nad Gibraltarom i Estonijom. Naredni susret naša selekcija igra u novembru kada gostujemo selekciji Grčke.